Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Pant Suit Size 22W Blue Striped Notch Collar 2PC Pockets
$47.97 $38.38
Material &Lining: Polyester / Suit and pant are fully lined
Jacket has 2 pockets
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched.
Jacket: Shoulder toshoulder:38″(19×2) – Pit to Pit:49″(24.5×2)-Shoulder to cuff: 23″ – Length:24.5″
Pant: Waist: 44″(22×2)– Rise:16″ – Inseam:24.5″ – Length:38’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 22W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 22W |
| Rise | 16 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 24.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 49 in |
| Waist Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material &Lining: Polyester / Suit and pant are fully lined
Jacket has 2 pockets
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched.
Jacket: Shoulder toshoulder:38″(19×2) – Pit to Pit:49″(24.5×2)-Shoulder to cuff: 23″ – Length:24.5″
Pant: Waist: 44″(22×2)– Rise:16″ – Inseam:24.5″ – Length:38’’























Reviews
There are no reviews yet.