Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Pant Suit Size 8 Black White Single Breasted Lined 2PC
$47.97 $38.38
Material & Lining:Polyester– Suit has 2 front pockets – Pant has 2 side front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 30″ – Length: 40.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining:Polyester– Suit has 2 front pockets – Pant has 2 side front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 30″ – Length: 40.5”

























Reviews
There are no reviews yet.