Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Rayon Skirt Suit 12 Gray Floral Faux Fur Collar 2 Piece
$47.97 $38.38
Material:Polyester-Rayon & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 24” – Interior Hem: 0.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Romania |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material:Polyester-Rayon & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 24” – Interior Hem: 0.5″























Reviews
There are no reviews yet.