Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Rayon Stretch Pant Suit Size 10 Green Pleated Pockets 2PC
$48.97 $39.18
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit has Lining – Pant has 2 front and 2 back faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 32.5″ -Length: 43” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Eight-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit has Lining – Pant has 2 front and 2 back faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 32.5″ -Length: 43” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 1.0″

























Reviews
There are no reviews yet.