Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Skirt Suit Size 14 Light Gray Ruffle Collarless 2PC New
$74.97 $59.98
Material& Lining: Polyester
Suitand Skirt have Lining
Measurementsare approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit:Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulderto cuff: 24”- Length: 24”
Skirt:Waist: 35″(17.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 28” – Interior Hem:1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Hips | 44 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material& Lining: Polyester
Suitand Skirt have Lining
Measurementsare approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit:Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulderto cuff: 24”- Length: 24”
Skirt:Waist: 35″(17.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 28” – Interior Hem:1.5″























Reviews
There are no reviews yet.