Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Skirt Suit Size 14 Sand Lined Notch Collar 2PC Business New
$76.97 $61.58
Material & Lining: Polyester
Suit and skirt are fully lined / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit:42″(21×2) – Shoulder to Cuff: 25″ – Length:25”
Skirt: Waist:34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length:24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 14 |
| Hips | 44 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Sand |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester
Suit and skirt are fully lined / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit:42″(21×2) – Shoulder to Cuff: 25″ – Length:25”
Skirt: Waist:34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length:24”



























Reviews
There are no reviews yet.