Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Viscose Pant Suit Size 10 Gray Multicolor Lined Career 2PC
$47.97 $38.38
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 2 pockets– Pant has 2 side pocket
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23.5”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 28.5″ – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray-Multicolor |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Viscose |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has 2 pockets– Pant has 2 side pocket
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23.5”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 28.5″ – Length: 39”

























Reviews
There are no reviews yet.