Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Women Polyester Dress Suit Size 22W Red Lined 2PC New
$84.97 $67.98
Material and lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Suit has 2 faux pockets– Dress has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 42.5”
Dress: Pit to pit: 50″(25×2) – Waist: 44″ (24×2) – Hips: 58″(29×2) – Length: 40”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 22W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Pattern | Colorblock |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 52 in |
| Waist Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Red |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 58 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material and lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Suit has 2 faux pockets– Dress has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 42.5”
Dress: Pit to pit: 50″(25×2) – Waist: 44″ (24×2) – Hips: 58″(29×2) – Length: 40”

























Reviews
There are no reviews yet.