Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JONES NEW YORK 2PC Fire Red Polyester Lined Pleated Skirt (SZ 6) Suit (SZ 4)
$39.97 $31.98
Material: Triacetate-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 28”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4-6 |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 4-6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Triacetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Jones New York |
Material: Triacetate-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 28”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 23”

























Reviews
There are no reviews yet.