Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York Acetate Nylon Stretch Skirt Suit Size 8 Black Floral 3/4 Sleeves
$43.97 $35.18
Material: Acetate-Nylon – Elastane – Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 18”-Length: 20”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Acetate-Nylon-Elastane |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Country/Region of Manufacture | Korea, Republic of |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones New York |
Material: Acetate-Nylon – Elastane – Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 18”-Length: 20”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”





















Reviews
There are no reviews yet.