Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York Cotton Metallic Skirt Suit 12P Silver Shawl Collar 3/4 Timeless
$73.97 $59.18
Material: Cotton-Metalic-Nylon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 18.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 21”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Hips | 41 in |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "Collarless"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Cotton-Metallic |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Jones New York |
Material: Cotton-Metalic-Nylon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 18.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 21”

























Reviews
There are no reviews yet.