Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York Polyester Rayon Skirt Suit Size 8 Black Belted Career 2PC Pockets
$43.97 $35.18
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Inner Pockets", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Jones New York |
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24.5”























Reviews
There are no reviews yet.