Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JONES NEW YORK Women 2PC Black White Knit Stretch Skirt Top Size S
$38.00 $30.40
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Sweater Top: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 32″(16×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 23”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 26”
1 in stock
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | S |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Knit |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Stretch"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 28 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black – White |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Knit |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Zip Up |
| Jacket Front Button Style | Zipper |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones New York |
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Sweater Top: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 32″(16×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 23”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 26”

























Reviews
There are no reviews yet.