Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones Studio Polyester Metallic Skirt 12 Suit 14 Mismatch Light Brown 2PC
$45.97 $36.78
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Skirt: Waist:33″(16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening"] |
| Size | 12-14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones Studio |
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Skirt: Waist:33″(16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 23”

























Reviews
There are no reviews yet.