Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones Studio Women Polyester Elastane Blazer Size 4 Blue Lined Notch Collar
$26.97 $21.58
Blazer is fully lined – Blazer has a beautiful style
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Armpit to armpit: 35″(17.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):24 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem:23’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 35 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 4 |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Fabric Type | Rayon |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones Studio |
Blazer is fully lined – Blazer has a beautiful style
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Armpit to armpit: 35″(17.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):24 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem:23’’

















Reviews
There are no reviews yet.