Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
JS COLLECTION VTG Polyester Skirt Suit Top Size 10 Champagne Formal Evening 3PC
$49.97 $39.98
Material: Polyester & Lining: Acetate
Measurements areapproximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 17.5”-Length: 16”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 45.5”
Top: Pit to pit: 33″(16.5×2) – Length: 11”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Guatemala |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | Formal |
| Size | 10 |
| Hips | in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Lined", "Pleated"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Champagne |
| Lining Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | 100% Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | JS Collections |
Material: Polyester & Lining: Acetate
Measurements areapproximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 17.5”-Length: 16”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 45.5”
Top: Pit to pit: 33″(16.5×2) – Length: 11”































Reviews
There are no reviews yet.