Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Juicy Couture Velour Track Jogger Suit XL Pant L Pink Hooded Y2K Athleisure Zip
$125.97 $100.78
Material: Spandex-Polyester
Track Suit has 2 pockets – Pant has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Track Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 21”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 43’’ – Leg Opening: 10’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Country of Origin | United States |
| Chest | 42 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Collared |
| Occasion | ["Activewear", "Casual", "Travel"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | L-XL |
| Fabric Type | Velour |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Waist | 34 in |
| Style | Jogger |
| Features | ["Elastic Waist", "Hooded", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Pink |
| Set Includes | ["Track Jacket", "Track Pants"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Regular |
| Type | Tracksuit |
| Theme | ["Disco", "Hip Hop"] |
| Performance/Activity | ["Gym & Training", "Hiking", "Motorcycle"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Juicy Couture |
Material: Spandex-Polyester
Track Suit has 2 pockets – Pant has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Track Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 21”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 43’’ – Leg Opening: 10’’































Reviews
There are no reviews yet.