Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Juicy Couture Velour Tracksuit Pant Set L Hoodie OG Bling Pink Loungewear Y2K
$78.97 $63.18
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Hoodie: Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 19.5.5”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 12” -Inseam: 29.5″ –
Length: 40” – Leg Opening: 9″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Pullover |
| Neckline | Round Neck |
| Occasion | ["Activewear", "Casual", "Travel"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | L |
| Fabric Type | Velour |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pants |
| Features | ["Adjustable Strap", "All Seasons", "Comfort", "Elastic Waist", "Hooded", "Lightweight"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Pink |
| Material | Polyester-Spandex |
| Set Includes | Hoodie |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Tracksuit |
| Theme | ["Athleisure", "Designer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Performance/Activity | ["Basketball", "CrossFit", "Cycling", "Dance", "Gym & Training", "Walking"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Juicy Couture |
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Hoodie: Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 19.5.5”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 12” -Inseam: 29.5″ –
Length: 40” – Leg Opening: 9″

























Reviews
There are no reviews yet.