Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jules & Cleo sequin Black One Shoulder Shimmer Gown Size 6 Floor Length Dress
$74.97 $59.98
A stunning floor-length dress perfect for various occasions such as weddings, parties, and formal events.
Approximates Measurements
Pit to pit: 34″(17×2) – Waist: 30″(15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 54”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 34 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Crew Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Accents | ["Beaded", "Sequin"] |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | Maxi |
| Features | ["Collarless", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Character | None |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Sleeve Type | One Shoulder |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | City |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jules & Cleo |
A stunning floor-length dress perfect for various occasions such as weddings, parties, and formal events.
Approximates Measurements
Pit to pit: 34″(17×2) – Waist: 30″(15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 54”



















Reviews
There are no reviews yet.