Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KARL LAGERFELD PARIS Blue Floral Belted Wide Leg Cropped Jumpsuit Size 14
$54.97 $43.98
Material: Rayon-Nylon & Lining: Polyester / Jumpsuit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garment
laying flat, and not stretched
Pit to pit: 35″(17.5×2) – Length: 16.5” – Waist: 34″(17×2) –
Rise: 16” -Inseam: 26″ – Length: 39.5” – Leg Opening: 14.5″ -Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Neckline | V Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Size | 14 |
| Fabric Type | Polyester |
| Accents | Belt |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Sleevestyle | Short Sleeves |
| Inseam | 26 in |
| Style | Jumpsuit |
| Features | Belted |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Short sleeves |
| Pantstyle | Cropped |
| Garment Care | Hand wash |
| Color | Floral |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Material | Polyester |
| Set Includes | Belt |
| Fit | Cropped |
| Size Type | Regular |
| Type | Jumpsuit |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Careinstructions | Hand Wash |
| Sizetype | Regular |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Karl Lagerfeld |
Material: Rayon-Nylon & Lining: Polyester / Jumpsuit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garment
laying flat, and not stretched
Pit to pit: 35″(17.5×2) – Length: 16.5” – Waist: 34″(17×2) –
Rise: 16” -Inseam: 26″ – Length: 39.5” – Leg Opening: 14.5″ -Interior Hem: 1.0″



























Reviews
There are no reviews yet.