Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Black Gray Cotton Elastane Mismatch Dress ( Size 6) Suit (Size 4)
$54.97 $43.98
Material:Cotton-Elastane & Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 4-6 |
| Hips | 37 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 4-6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Cotton-Elastane |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material:Cotton-Elastane & Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 24”

























Reviews
There are no reviews yet.