Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Black Striped Polyester Lined Peak Collar Career Pant Size 12P
$44.97 $35.98
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:22.5”- Length: 24”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13” -Inseam: 29″ – Length: 39.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening"] |
| Size | 12P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:22.5”- Length: 24”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13” -Inseam: 29″ – Length: 39.5”























Reviews
There are no reviews yet.