Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Blue Denim Like Linen Open Front Belted Career Skirt Suit Size 2P
$37.97 $30.38
Material: Linen/ Suithas 2 front pockets – Skirt has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:17.5”- Length: 20”
Skirt: Waist:27″(13.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Travel"] |
| Size | 2P |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Denim |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | None |
| Material | Linen |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Linen/ Suithas 2 front pockets – Skirt has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:17.5”- Length: 20”
Skirt: Waist:27″(13.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 24”

























Reviews
There are no reviews yet.