Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Tan Cotton Polyester Viscose Wrap Notch Collar Skirt Suit Size 4
$44.00 $35.20
Material: Cotton-Polyester-Viscose & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 24”
Skirt: Waist: 26″(13×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 28”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 4 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Wrap"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 26 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Tan |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Cotton-Polyester-Viscose |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 37 in |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material: Cotton-Polyester-Viscose & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 24”
Skirt: Waist: 26″(13×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 28”

























Reviews
There are no reviews yet.