Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 3PC Brown Gold Beige Tweed Polyester Lined Cocktail Skirt Suit Top Size 6
$46.97 $37.58
Material: Rayon-Acrylic-Nylon-Rayon-Wool-Polyester& Lining: Polyester
Skirt Suit have Lining –Suit has loops forbelt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 25”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 34.5”
Top: Pit to pit: 37″(18.5×2)- Length: 20”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Hips | 37 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester-Acrylic -Nylon-Wool-Rayon |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown-Beige -Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Rayon-Acrylic-Nylon-Rayon-Wool-Polyester& Lining: Polyester
Skirt Suit have Lining –Suit has loops forbelt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 25”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 34.5”
Top: Pit to pit: 37″(18.5×2)- Length: 20”

































Reviews
There are no reviews yet.