Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 3PC Tortilla Striped Polyester Stretchy Viscose Skirt Suit Top Size 6
$47.97 $38.38
Material: Polyester-Viscose-Spandex &Lining: Polyester
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:20”- Length: 24”
Top: Pit to pit: 38″(19×2)- Length: 26”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Tortilla |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester-Viscose-Spandex &Lining: Polyester
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:20”- Length: 24”
Top: Pit to pit: 38″(19×2)- Length: 26”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 24.5”































Reviews
There are no reviews yet.