Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper ASL Polyester Skirt Suit Size 14 Embroidered Light Pink 3/4 Sleeves 2PC
$56.97 $45.58
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 26”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 25”- Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 26”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 25”- Interior Hem: 1.0″

























Reviews
There are no reviews yet.