Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER ASL Women 2PC Orange Polyester Lined Shawl Collar Skirt Suit Size 2P
$46.00 $36.80
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 25″(12.5×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 21”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2P |
| Hips | 36 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Waist Size | 25 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Orange |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 25″(12.5×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 21”

























Reviews
There are no reviews yet.