Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Linen Rayon Skirt 10P Suit 10 Stand Up Collar Off White Lined 2PC New
$72.97 $58.38
Material: Linen -Rayon & Lining:Polyester
Suit & skirt arefully lined – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length:26.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10-10P |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Ivory |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Linen – Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material: Linen -Rayon & Lining:Polyester
Suit & skirt arefully lined – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length:26.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 23.5”























Reviews
There are no reviews yet.