Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Black Striped Pant Suit Size 6 Peak Collar Lined 2PC
$57.97 $46.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 31″ -Length: 41” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | China |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 31″ -Length: 41” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.