Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Polyester Elastane Blazer Size 8 Yellow Black Lined Open Front Pockets
$26.97 $21.58
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has linings – Blazer has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to cuff: 20” – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Elastane |
| Chest | 40 in |
| Closure | None |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Accents | Multicolor |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Basic suit |
| Features | ["Lined", "Open front"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has linings – Blazer has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to cuff: 20” – Length: 22”



















Reviews
There are no reviews yet.