Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Polyester Pant 12 Suit 14 Gray Notch Collar Lined Career 2PC New
$72.97 $58.38
Material and lining:Polyester / Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 23.5”
Pant: Waist:36″(18×2) – Rise: 12” -Inseam: 31.5″ – Length: 41.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 12-14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Size (Women's) | 12-14 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Kasper |
Material and lining:Polyester / Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 23.5”
Pant: Waist:36″(18×2) – Rise: 12” -Inseam: 31.5″ – Length: 41.5”



























Reviews
There are no reviews yet.