Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Polyester Rayon Pant Size 16 Black Striped Lined Peak Collar Business 2PC
$48.97 $39.18
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have linings – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14” -Inseam: 28.5″ -Length: 41” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 2.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 36 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have linings – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14” -Inseam: 28.5″ -Length: 41” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 2.0″

























Reviews
There are no reviews yet.