Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Polyester Rayon Skirt Suit Size 20W Stand Up Collar Yellow Lined 2PC
$44.97 $35.98
Material: Polyester -Rayon & Lining:Polyester – Skirt has elastic on waist – Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:36″(18×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:27”
Skirt: Waist: 40″(20×2)- Hips: 51″(25.5×2) – Length: 28” – Interior Hem: 1″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 20W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Open front"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 40 in |
| Color | Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 51 in |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester -Rayon & Lining:Polyester – Skirt has elastic on waist – Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:36″(18×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:27”
Skirt: Waist: 40″(20×2)- Hips: 51″(25.5×2) – Length: 28” – Interior Hem: 1″



























Reviews
There are no reviews yet.