Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Rayon Skirt Suit Size 8 Orange Lined Women 2Piece Collarless
$48.97 $39.18
Material: Polyester-Rayon / Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 functioning pockets on chest and 2 faux pockets below
Measurementsare approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 23”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24.5”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Christening|Party/Cocktail|Wedding |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | Fall|Spring|Winter |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Flecked |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Orange |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | Jacket|Skirt |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | City|Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester-Rayon / Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 functioning pockets on chest and 2 faux pockets below
Measurementsare approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 23”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24.5”

























Reviews
There are no reviews yet.