Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Skirt Suit 10 Deep Blue Cuffed Sleeve Embroidered Lined 2PC
$52.97 $42.38
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 20.5”- Length: 24”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length:25”- – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 20.5”- Length: 24”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length:25”- – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.