Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Skirt Suit 16 Black 2PC Twill Mid Length Blazer Lined Pockets
$54.97 $43.98
Command the room witheffortless confidence in this timeless Kasper 2-piece skirt suit, expertlytailored in a size 16. Crafted from sleek black twill polyester, this setfeatures a mid-length blazer with clean lines, subtle structure, and functionallined pockets.
The matching skirtoffers a flattering fit, ideal for everything from boardroom meetings to formalevents .
Whether you’re stylingit for work or an elevated evening affair, this classic suit deliverssophistication, comfort, and all-day polish.
Suit and Skirt fully Lined / suit with shoulder pads/ 3/4 Sleeves
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 43”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Command the room witheffortless confidence in this timeless Kasper 2-piece skirt suit, expertlytailored in a size 16. Crafted from sleek black twill polyester, this setfeatures a mid-length blazer with clean lines, subtle structure, and functionallined pockets.
The matching skirtoffers a flattering fit, ideal for everything from boardroom meetings to formalevents .
Whether you’re stylingit for work or an elevated evening affair, this classic suit deliverssophistication, comfort, and all-day polish.
Suit and Skirt fully Lined / suit with shoulder pads/ 3/4 Sleeves
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 43”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 25”

























Reviews
There are no reviews yet.