Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Polyester Skirt Suit Size 12P Red Lined Open Front Cocktail Career 2PC
$43.97 $35.18
Material and lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23” – Length:26”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 24”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Thailand |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Christening|Party/Cocktail |
| Size | 12P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | Fall|Spring |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Jacket|Skirt |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | City|Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material and lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23” – Length:26”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 24”

























Reviews
There are no reviews yet.