Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Polyester Stretch Dress 10P Suit 12P Off White Studded Open Front 2PC
$64.97 $51.98
Material: Elastane-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 17”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 33″ (16.5×2) -Hips: 40″(20×2) – Length: 37” – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10P-12P |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10P-12P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "Studded"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester-Stretch |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Elastane-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 17”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 33″ (16.5×2) -Hips: 40″(20×2) – Length: 37” – Interior Hem: 1.0″





























Reviews
There are no reviews yet.