Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Stretch Pant 8 Suit 10 Blue Lined Slim Fit Notch Collar 2PC
$49.97 $39.98
Material: Polyester-Stretch & Lining: Polyester
Pant has 2 side pockets – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2)- Pit to Pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:24″ – Length: 24″
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12” -Inseam: 27.5″ – Length: 38’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8-10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8-10 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 27.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester-Stretch & Lining: Polyester
Pant has 2 side pockets – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2)- Pit to Pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:24″ – Length: 24″
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12” -Inseam: 27.5″ – Length: 38’’



























Reviews
There are no reviews yet.