Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Rose Pink Linen Rayon Open Front Embroidered Skirt (Sz 10) Suit (Sz 12)
$47.00 $37.60
Beautiful and elegant Skirt Suit in excellent condition
Material: Linen – Rayon & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 24.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening"] |
| Size | 10-12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Linen – Rayon |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 45 In |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegant Skirt Suit in excellent condition
Material: Linen – Rayon & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 24.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length: 34”

























Reviews
There are no reviews yet.