Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Viscose Blend Pant Suit Size 10 Brown Crepe Business 2PC Pockets Lined
$43.97 $35.18
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 24”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13” -Inseam: 32.5″ – Length: 43.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Crepe |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Viscose |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 24”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13” -Inseam: 32.5″ – Length: 43.5”



























Reviews
There are no reviews yet.