Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Blue Denim Linen Open Front Belted Career Skirt Suit Size 8
$37.97 $30.38
Jacket has 2 pockets-no button
Skirt has 2 pockets – and belt
Measurementsare approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 18.5″ – Length: 22.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips:40″(20×2)- Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Denim |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belt-Open front", "Belted", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Open Front |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | None |
| Material | Linen |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Jacket has 2 pockets-no button
Skirt has 2 pockets – and belt
Measurementsare approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 18.5″ – Length: 22.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips:40″(20×2)- Length: 25.5”























Reviews
There are no reviews yet.