Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Polyester Skirt Suit Size 8 Dark Green Black Lined Belted 2PC
$44.97 $35.98
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining –Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24.5’’-Length:25”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester-Rayon-Spandex"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining –Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24.5’’-Length:25”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24.5”

























Reviews
There are no reviews yet.