Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women Polyester Spandex Pant Size 16 Suit Size 16W Multicolor Lined 2PC
$46.97 $37.58
Material: Polyester –Spandex& Lining: Polyester
Suit is open front – Panthas 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:19.5”- Length: 26”
Pant: Waist: 39″(19.5×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 32″ – Length: 42.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 16-16W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Multicolor |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Open Front |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester –Spandex& Lining: Polyester
Suit is open front – Panthas 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:19.5”- Length: 26”
Pant: Waist: 39″(19.5×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 32″ – Length: 42.5”























Reviews
There are no reviews yet.