Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Polyester Stretch Dress Suit 20W Purple Open Front 2PC Timeless
$49.97 $39.98
Material: Spandex-Polyester & Lining: Polyester / Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 25”
Dress: Pit to pit: 50″(25×2) – Waist: 47″(23.5×2) – Hips: 57″(26.5×2) – Length: 42.5”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 20W |
| Hips | 57 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Crepe |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 50 in |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Spandex-Polyester & Lining: Polyester / Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 25”
Dress: Pit to pit: 50″(25×2) – Waist: 47″(23.5×2) – Hips: 57″(26.5×2) – Length: 42.5”



























Reviews
There are no reviews yet.