Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
K&B Polyester Metallic Skirt Suit Size 12 Slate Gray Beaded Lined Cocktail 2PC
$64.97 $51.98
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 28”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 33”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Jacquard |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid Length |
| Pattern | Argyle/Diamond |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Slate gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | KB for Stella Louise |
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 28”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 33”

























Reviews
There are no reviews yet.