Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
K&B Polyester Skirt Suit Top 16 Lime Green Embroidered Beaded Open Front 2PC
$46.97 $37.58
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt haveLining – Skirt has some elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 29”
Top: Pit to pit:44″(22×2) – Length: 23.5”
Skirt: Waist:34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 33”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 16 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Embroidered"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | KB |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt haveLining – Skirt has some elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 29”
Top: Pit to pit:44″(22×2) – Length: 23.5”
Skirt: Waist:34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 33”



































Reviews
There are no reviews yet.