Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KB Stella Louise Polyester Metallic Skirt Suit 16 Blue Back Shawl Collar 2PC
$59.97 $47.98
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Skirt has elastic on waist – Suit has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit:42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 31”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 33”- Interior Hem: 1.3″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 16 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue – Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | KB Stella Louise |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Skirt has elastic on waist – Suit has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit:42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 31”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 33”- Interior Hem: 1.3″

























Reviews
There are no reviews yet.