Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Ginger Black Double Breasted Polyester Blend Pant Suit Size 8
$46.97 $37.58
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Pant has 2 side pocketsand 2 faux back pockets– Suit has 24 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 21”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 11” -Inseam: 31″ – Length: 40”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 11 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ginger orange -Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester -Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Pant has 2 side pocketsand 2 faux back pockets– Suit has 24 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 21”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 11” -Inseam: 31″ – Length: 40”























Reviews
There are no reviews yet.